Alin Ozinian

Alin Ozinian

1982 yılında İstanbul’da doğdu. Getronagan Ermeni Lisesi’ni bitirdi.
Yerevan Devlet Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler Fakültesi’nden sonra, Doğu Bilimleri – Türkoloji Fakültesi’nde yüksek lisans çalışmasını yaptı. Üniversite yıllarında Türkiye-AB İlişkileri ve Türkiye’de azınlık hakları konularında çalıştı.
Ozinian, merkezi İstanbul’da bulunan Türkiye-Ermenistan İş Geliştirme Konseyi’nde Basın Sözcüsü, merkezi Londra’da bulunan International Alert’te Kafkas Bölgesi Koordinatörü, Yerevan Civilitas Vakfı’nda Türkiye Bölümü Genel Sorumlusu olarak çalıştı.
Siyaset Bilimleri Fakültesi’nde doktora çalışmasını sürdürürken, Washington DC’deki Amerikan Ermeni Asamblesi’nin Doğu ve Kafkas Uzmanı olarak çalıştı.
Ozinian, uzun yıllar Türkiye’de insan hakları ve azınlıklar, Türkiye’de demokratikleşme, Türkiye-Ermenistan ilişkileri, Türkiye-Ermeni halkları uzlaşması başta olmak üzere farklı bölgesel araştırma ve projelerde görev aldı, birçok rapora imza attı.
“Türkiye’deki Kaçak Çalışan Ermenistanlı Kadınlar” çalışması AB’nin “Göçmen Çalışmaları” ödülüne layık görüldü.
Türkiye, Ermenistan ve yabancı basında makaleleri yayımlanan Ozinian, yaptığı tercümeler ile birçok farklı edebi Ermenice eserin Türkçeye kazandırılmasına yardımcı oldu.
2019’da yayımlanan Ermenistan hakkında kapsamlı ilk Türkçe kaynak “Ermenistan Rehberi” projesinin yöneticiliğini de yapan Alin Ozinian, son yıllarda gazeteciliğe yoğunlaştı.
2021 yılından bu yana ArtıGerçek gazetesinin Yayın Koordinatörü olarak çalışan Ozinian, gazetenin İngilizce uzantısı olan GercekNews’in kurucu Genel Yayın Yönetmenidir.
Evli, bir kız çocuğu var.

Yayınlar: Alin Ozinian