Arzu Yıldız

Arzu Yıldız

Türkiye doğumlu bir araştırmacı gazeteci, editör ve yazardır. İnsan hakları meseleleri, faili meçhul cinayetler, yolsuzluk ve yasadışı silah kaçakçılığı hakkında haber yaptı. 2003 yılında Televizyon Gazeteciliği alanında kariyerine başladı. Taraf gazetesinde adliye muhabirliği yaparak, yargı alanında uzmanlaştı. Adana’da durdurulan silah yüklü TIR’larla ilgili soruşturmayı yürüten Cumhuriyet savcılarının yargılandığı davayı haber yaptığı ve onların savunmalarını YouTube kanalından yayınladığı için 2 yıl hapis ve annelik halklarından mahrumiyet ile cezalandırıldı. 2014 yılında Demokrasi Derneği tarafından Şebnem Korur Fincancı ile beraber “cesaret” ödülüne layık görüldü. Bunun yanı sıra medya etik, sendikalar tarafından en iyi haberci ödüllerini aldı.
2016 yılında yasadışı yollarla Yunanistan’a geçti. Orada Mülteci kampında 16 gün kaldı. 2016 yılı Kasım ayından beri Toronto, Kanada’da yaşıyor.
Kanada’da, basın özgürlükleri ve insan hakları hakkında ulusal ve sanal olarak sunum yapan çok sayıda film ve basılı film ve röportaja konu oldu. Kanadalı gazeteci, yönetmen, akademisyen James Cullingham tarafından yapılan “Cost of Freedom” (Özgürlüğün bedeli) belgeselinde hikayesi konu edildi.
Çocukları gelmeden önce Kanada’da yalnız kalan Yıldız, roman yazmaya başladı. “İçimi dökmek ve etrafımda görmek istediğim insanlara sahip olmak için yazmaya başladım. Öykülerimdeki karakterler dostlarım oldu. Bu bir terapi gibi geldi” sözleri ile yazarlık serüvenine neden başladığını açıkladı.
PEN-Humber Kolej Yazarlar Okulu’na burslu olarak girdi ve orada Giller Prize finalisti yazar David Bezmozgis ile birlikte bir anı kitabı tamamladı. Toronto Sanat Konseyi Yeni Gelen ve Mülteci Sanatçılara yönelik grand programını almaya hak kazandı. Şu anda Gloucestershire Üniversitesi’nde Duncan Dick’in danışmanlığında edebi kurgu alanında burs destekli bir MA tamamlıyor. New Canadian Media için fikir yazıları yazıyor. Kanada’da yaşayan mülteci gazetecilerin sosyal ve ekonomik durumuna dair bir araştırmayı yürüttü. Araştırma sonunda hazırladığı rapor Kanada hükümeti, birçok medya örgütü ile paylaşıldı. Bunun yanı sıra, dünyanın farklı yerlerinde yaşayan gazetecilerin öyküsünü konu alan bir kitap projesini yürüttü. Kanadalı yönetmen ve yazar Keith Ross Leckie editörlüğünde hazırlanan kitap, 2023 Mary ayı sonunda Kanada, Amerika ve İngiltere’de satışa sunulacak.
Yıldız, PEN Kanada, Kanada Gazeteciler Derneği, Gazetecileri Koruma Komitesi, Kadın Gazeteci ve Yazarlar, Amnesty üyesidir. Bu kurumlarla ortak çalışmalara katılmaktadır. Centennial Kolejde her sene doksan dakika Demokrasi ve İfade Özgürlüğü dersini vermektedir. Yazıları Fransızca, Almanca, Urduca, Rusça ve Arapçaya çevrilerek yayınlanmıştır.
Arzu Yıldız’a kurmaca yazmadaki motivasyonu sorulduğunda, “Daha iyi bir dünya hayal etmek için yazıyorum” diyor.

Yayınlar: Arzu Yıldız