Aslı Ceren Aslan

Aslı Ceren Aslan

1990 yılında İstanbul’da doğdu ve 2014 yılında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Matematik bölümünü bitirdi.
2014-2021 yılları arasında Türkiye’de Yeni Demokrat Kadın dergisinde ve Özgür Gelecek gazetesinde muhabir, editör ve yazı işleri müdürü olarak çeşitli pozisyonlarda çalışan Aslan, 2017-2019 yılları arasında gazetecilik faaliyetlerinden kaynaklı Urfa 2 No’lu Kapalı Hapishanesi’nde kaldı. Türkiye’de ve dünyadaki siyasi gelişmeler üzerine haber ve makaleler yazmaya devam eden Aslan, özellikle kadın ve LGBTİ+ gazeteciliği üzerine çalışıyor.
Gürcistan merkezli bir sanat kuruluşu olan GeoAIR tarafından bölgedeki LGBTİ+ topluluğu ve toplumsal cinsiyet eşitsizliği üzerine araştırma yapmak üzere burs kazanan Aslan, Ekim 2021’den Temmuz 2022’ye kadar Tiflis’te yaşadı ve bu konularda makaleler yazdı. Makaleleri Türkiye’de “Bianet, KAOS-GL ve Çatlak Zemin” haber sitelerinde yayınlandı.
2022 yılında, siyasi tehdit altındaki gazeteciler, yazarlar ve sanatçılar için bir organizasyon olan Uluslararası Sığınma Kentleri Ağı (ICORN) programına kabul edildi. Temmuz 2022’den bu yana İsveç’te Växjö Belediyesi tarafından misafir gazeteci olarak ağırlanıyor.
Basın özgürlüğü ile cinsiyet eşitliği üzerine İsveç’te çeşitli panel ve seminerlerde konuşmacı olarak yer almaya devam eden Aslan’ın İsveç’te kaleme aldığı Birbirimizin Çaresiyiz isimli kitabı İsveççe’ye çevrildi. İsveç Pen üyesi olan Aslan, Göteburg Üniversitesi’nde “Sürgünde Yazarlık” isimli kursta edebiyat eğitimi alıyor. Aslan, dünya üzerinde çeşitli sebeplerle gerçekleşen göçün sonuçlarını içeren Köprü: Aidiyet ve Empati isimli edebiyat ve görsel sanatı bir arada kullanacağı projesi için çalışmalarına devam etmektedir.

Yayınlar: Aslı Ceren Aslan