Nurcan Baysal

Nurcan Baysal

Nurcan Baysal insan hakları savunucusu, gazeteci ve yazardır.

Diyarbakır’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Diyarbakır’da tamamladı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde lisansını, Bilkent Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamladı.

Uzun yıllar başta Birleşmiş Milletler olmak üzere farklı kurum ve sivil toplum örgütleri bünyesinde yoksulluk ve kalkınma programlarını yönetti. 2013 yılından beri ulusal ve uluslararası çeşitli gazete ve dergilerde düzenli olarak Kürt sorunu, insan hakları, savaş, mültecilik, yoksulluk gibi konularda yazmaktadır.

O GÜN (İletişim Yayınevi), Kürdistan’da Sivil Hayat (İletişim Yayınevi), Ezidiler:73.Ferman (İletişim Yayınevi), O SESLER (Dipnot Yayınevi) kitapları Türkçe olarak Türkiye’de, O SESLER (THOSE VOICES) kitabı Berlin merkezli 60pages Yayınevi tarafından İngilizce olarak Berlin’de yayınlanmıştır.

Baysal, kadın hareketi ve barış hareketinin aktif bir üyesi olarak çeşitli sivil toplum örgütlerinin ve sivil inisiyatiflerin kuruluşunda rol almıştır.

Yoksulluk ve kalkınma alanındaki çalışmalarından dolayı 2010 yılında İsviçre merkezli Dünya Kadın Zirvesi’nin (World Women Summit) ödülünü almış, 2012 yılında Sabancı Vakfı tarafından Türkiye’nin Fark Yaratanlarından biri olarak seçilmiştir.

İnsan hakları alanındaki çalışmaları ve yazılarından dolayı Baysal, 2017 yılında İtalya Kadın Gazeteciler Birliği tarafından “Cesur Kadın Gazeteciler Ödülü”ne layık görülmüştür. 2018 yılında Front Line Defenders Risk Altındaki İnsan Hakları Savunucuları Dünya Ödülü’nü, 2020 yılında DW Uluslararası İfade Özgürlüğü Ödülünü almıştır.

Yayınlar: Nurcan Baysal