Pınar İlhan Kırkulak

Pınar İlhan Kırkulak

Pınar İlhan Kırkulak, 1 Temmuz 1993 yılında Gaziantep’in Şahinbey ilçesinde doğmuştur. İlk ve orta öğrenimini Gaziantep’te Aliye Ömer Battal İlk/Ortaokulu’nda ve İnci Konukoğlu Anadolu Lisesi’nde tamamlamıştır. 2015 yılında Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği lisans programını tamamlamıştır.

2015’te Diyarbakır’ın Dicle ilçesinde öğretmenliğe başlayan Pınar İlhan Kırkulak mesleğini Mersin’in Silifke ilçesinde sürdürmektedir. Evli ve iki kedinin bakımını üstlenmiştir. Amatör olarak tiyatro ve müzikle ilgilenmektedir.“Çocuk Haklarının Yaratıcı Drama Yoluyla 3-6 Yaş Çocuklarına Öğretilmesi” adlı projesiyle birlikte Çağdaş Drama Derneği’nden aldığı eğitimi tamamlamıştır ve yaratıcı drama liderliği yapmaktadır. Hem öğrenciliği süresince hem de mesleğe adım attığı ilk günden bu yana çocuk edebiyatına merak salan Pınar İlhan Kırkulak birçok projede yer almıştır. Ankara Sincan Kapalı Kadın Cezaevi’nde anneleriyle kalmak durumunda olan okul öncesi çağındaki çocuklar ve anneleriyle “Etkileşimli Kitap Okuma Programı” uygulanan projede gönüllü olarak çalışmıştır. Projenin sonunda cezaevinde okul öncesi çocuklarına yönelik bir kütüphane oluşturulmuştur. Yaratıcı dramanın getirdiği bakış açısıyla çocuk kitaplarını yaratıcı drama atölyelerine çevirerek uygulamalar yapmıştır. Çocukların edilgen okuyucular/dinleyiciler değil aktif okuyucular/dinleyiciler olması için uygulamalarına storigami, yaratıcı drama, etkileşimli kitap okuma yöntemleriyle devam etmektedir.

2019 yılında yazma yolculuğuna başlayan Pınar İlhan Kırkulak 3-6 yaş grubu çocuklara yönelik öyküler ve şarkılar, yetişkinler için öyküler yazmaktadır. 2021 yılında gönüllü olarak dahil olduğu proje ile Türkiye’nin ilk erken çocukluk edebiyat e-dergisi olan Lokum Dergi’de “Saklanmayan Sobe”, “Geçmişten Mesajınız Var”, “Dedemin Oyun Arkadaşı”, “Ben Neyim?”, “Oluklu’nun Oyunu”, “Toprak Nefes Alır Mı?”, “Bir Yolculukta Neler Değişebilir?”, “Uyumadan Önce Bir Ninniye Ne Dersin?” adlı öyküleri ve “Fısıltı” adlı şiiri yayımlanmıştır. Yetişkinlere yönelik yazdığı “Cam Kırıkları”, “Kırık Dal”, “Küçük Eylemci” adlı öyküleri Kırık Dergi’de yayımlanmıştır. 2021 yılında katılmış olduğu oluşumla birlikte maksatokumak.com adresinde okuduğu kitaplara dair her ay bir yazısı yayımlanmaktadır. Temmuz 2022’de “Bilge Zamanı Arıyor (kolektif)” ve “Yol Arkadaşım İlgi” adlı resimli öykü kitabı Maksat Kitap yayınlarından basılmıştır. “Kırık Bavul” adlı öyküsüyle katıldığı yarışmada Mersin’de il birinciliği ödülünü almıştır. Kasım 2022’de yetişkinler için yayımlanan kültür, sanat ve edebiyat dergisi olan Kırık Dergi’de editörlük yapmaya başlamıştır. Özellikle pandemi döneminde okul öncesi çocuklarının sosyal ve duygusal bir boşluğa düşmesiyle çalışmalarını okul öncesinde sosyal ve duygusal gelişim alanlarına yöneltmiştir.

Yayınlar: Pınar İlhan Kırkulak